Oblast stavebnictví je jedna z nejnebezpečnějších. O tom není pochyb. Existuje mnoho rizik a potenciálních nebezpečí úrazu, ale pokud jste šikovní a máte to rádi, určitě to stojí za to. Ale také to zdůrazňuje, jak je důležité se chránit před případným zraněním.

Nejčastější problémy

Inspektorát bezpečnosti práce zdůrazňuje důležitost ochrany nohou při práci na staveništi. Nejen, že by vaše pracovní obuv měla být neklouzavá a odolná proti úderům, ale také by měla mít ocelovou či vyztuženou špičku chránící prsty před rozdrcením a jinými zraněními.

Aby toho nebylo málo, tak toto nejsou jediné problémy, kterým čelí stavební dělníci s ohledem na jejich nohy. Tření, pocení, každodenní opotřebení nebo také nesprávný výběr obuvi z hlediska podpory a funkce nohy jako takové může způsobit problémy ovlivňující celé tělo. Zde jsou tři nejčastější problémy, kterým musí pracovníci v této oblasti čelit a k tomu také možná řešení.

1. Bolesti nohou

Bohužel nejčastějším problémem nohou u stavebních dělníků je chronická bolest. Ta se obvykle vyskytuje v oblasti paty, klenby nebo kloubů palce nohy. Příčinou může být nesprávná obuv, která dlouhodobým působením může způsobit chronické i akutní problémy, jako jsou například propadlá klenba, problémy s plantární fascií a mnoho dalších.

Pokud dlouhodobě ignorujete počáteční příznaky a situace dospěje k chronické bolesti nohou, připravte se na to, že velmi často jde o dlouhodobou záležitost a bolest nikdy nemusí úplně zmizet. Existují však některé způsoby, jak problémům předcházet, efektivně je řešit nebo je alespoň zmírnit. Řešením mohou být ortopedické stélky nebo polstrované podrážky.

Je na vás, jaké řešení zvolíte. Můžete najít nějaké stélky do bot pro každodenní nošení v místní lékárně nebo obchodě s obuví. Pokud jste ale na nohou každý den od rána do večera, máte, nebo tušíte, nějaký problém je vhodné zvolit nějaké pokročilejší řešení, konzultovat situaci nebo problém s odborníkem. Ten provede příslušná vyšetření a na základě jejich výsledků zhotoví individuálně upravené stélky – Vašeho silného pomocníka skrytého v botách.

2. Otlaky, mozoly, „kuří oka“

Pokud jste zvyklí nosit úzké a těsné boty, protože máte pocit, že vám nabízejí správnou podporu a pohodlí, mohli by se časem objevit mozoly. Jsou to hrbolky zrohovatělé kůže, které se objevují na kloubech palce. S jejich velikostí narůstají i problémy jimi způsobené.

Zpočátku obvikle nevyžadují lékařské ošetření. Naleznete-li menší mozoly, zajistěte, aby se nsituace nezhoršovala. Řešení je jednoduché: používejte přizpůsobenou pracovní obuv, která poskytne vaší noze dost prostoru a mužní jí dýchat a uvolnit se. Užitečným tipem, který vám může pomoct, je nakupovat obuv odpoledne, kdy nohy již mohou být nateklé/rozšířené.

Pokud ale máte už tak velký puchýř, že vám brání při hledání správné obuvi, nebo pokud začal způsobovat velkou bolest a nepohodlí a brání vám ve vašich každodenních činnostech, je čas navštívit lékaře. Někdy může vznik otlaků a mozolů signalizovat degenerativní onemocnění kloubů nohy, např. vbočený palec.

3. Zranění

Zlomeniny jsou, jak dokládají některé lékařské studie (zde je jeden příklad), nejčastějšími zraněními, ke kterým dochází u stavebních dělníků, přičemž zranění nejčastěji postihují špičku, chodidlo nebo nohu postižených dělníků.

Samozřejmě nejlepším způsobem, jak se zranění vyhnout, je nosit správnou a bezpečnou obuv. Ocelové výztuhy špiček ve vašich pracovních botách jsou vždy dobrým řešením, stejně jako výběr obuvi, která je vyrobena z pevných a spolehlivých materiálů. Přesto je třeba mít na paměti, že ani tyto materiály vás nemůžou ochránit ve všech případech. Proto je nejdůležitější zvýšená opatrnost při práci.

A co z toho vyplývá?

Stavební dělníci čelí mnoha hrozbám každý den. Jedny z nejčastěji ignorovaných problémů jsou problémy s nohama. Nejčastějšími problémy tohoto typu jsou bolesti nohou, otlaky a samozřejmě zranění. Investice do vysoce kvalitního vybavení jako jsou stélky do bot pro podporu klenby nebo vyztužení ocelové špičky, zajišťuje optimální výkonnost a osobní a pracovní pohodu. Namístě je jistě i podpora ze strany zaměstnavatele do kvalitních pracovních a ochranných pomůcek.

Narozdíl od kancelářských pracovních pozic, které mají své vlastní zdravotní problémy, stavební práce zahrnují dlouhodobé stání a případné nehody, což vyžaduje větší pozornost u preventivních opatřeních.

Zdroj zde